Jadwiga Golcz

Vardas Jadwiga
Pavardė Golcz
Vardas originalo kalba Jadwiga
Pavardė originalo kalba Golcz
Profesija fotografas
Gimimo data 1866 m.

Išsami biografija

Jadvyga Golč (Jadwiga Golcz) gimė 1866 m. Lenkijoje Gradovo k., Kujavijos vaivadijoje, turtingų žemvaldžių šeimoje. Mokėsi Jadvygos Sikorskos pensionate Varšuvoje, vėliau – piešimo ir tapybos pas garsų ano meto dailininką Vaitiekų Gersoną. Trejus metus fotografijos mokėsi ir praktikavosi pas geriausius fotografus Vienoje ir Paryžiuje.

Sugrįžusią Varšuvon ją pasikvietė dirbti  tapytojas Pranciškus Eismondas, tuo metu buvęs Meno rėmimo draugijos pirmininku. Jadvygos darbas buvo perfotografuoti (reprodukuoti) meno kūrinius.

Apie 1897 m. iš fotografo Edvardo Tročevskio Jadvyga išpirko jo fotoateljė skambiu pavadinimu „Teatro ir Meno rėmimo draugijos fotografija“ (Fotografja Teatrów i Towarzystwa Zachęty Stuk Pięknych), buvusią Tarnovskių rūmuose Krokuvos priemiesčio g. 42. Pas J. Golcz kasmet nemokamai praktikavosi po keletą merginų. J. Golč ateljė garsėjo modernumu, čia lankėsi aristokratai, rašytojai, kūrėjai: rašytojas Boleslovas Prusas, rašytoja Elena Mnišek, pianistas, politikas Igotas Paderevskis, dailininkai Vaitiekus Gersonas, Ferdinandas Ruščicas ir daugelis kitų. Ateljė galima buvo ne tik nusifotografuoti, bet ir įsigyti aukštos klasės naujausių fotografijos priemonių: 1898 m. J. Golč kartu su fotografu, fotografijos teoretiku Stanislovu Šalajumi įkūrė įmonę „Golcz i Szalay”, prekiavusią fotografijos priemonėmis, gyvavusią iki 1905 m.

Didžiausia J. Golč svajonė buvo įkurti fotografijos mokyklą. Šiai svajonei įgyvendinti paaukojo visas savo jėgas ir santaupas. Mokykla įsikūrė 1906 m. Varšuvoje, Foksalio g. 15. Pagalbon pasikvietė kunigą, fotografą Vladimirą Kirchnerį, kuris oficialiai Varšuvos aplinkai buvo pristatomas kaip fotografijos mokyklos įkūrėjas. Deja, dėl nekompetentingų V. Kirchnerio sprendimų Jadvyga Golč neteko viso turto ir po kelių metų, 1913 m., mokyklą teko uždaryti. Tačiau, kad ir per trumpą gyvavimo laiką, mokykla paruošė kelias dešimtis naujų fotografų, daugiausia moterų.

Ateljė pardavė bendradarbiams fotografams Vitoldui Dembskiui ir Anatolijui Maslovskiui, kurie savo signatūroje įrašydavo „Fot. W. Dębski i A. Masłowski dawniej J. Golcz hotel Bristol Warszawa“.

J. Golč pasitraukė iš visuomenės gyvenimo, 1936 m. vieniša ir visų pamiršta mirė Varšuvoje, Bratska g. 10.

Kiti vardo, pavardės variantai

Vardas Pavardė Kalba
Jadvyga Golč lietuvių kalba 

Šaltiniai

Klietkutė J., „Fotografė Jadvyga Golč“, Jolantos Klietkutės svetainė, http://www.polia.info/JK/Golcz.html (žiūrėta 2016 m. rugsėjo 14 d.).
Klietkutė J., Varšuvos fotografė Jadvyga Golč, Kretinga, 2017, https://issuu.com/jolantaklietkute/docs/golcz_jadvyga (žiūrėta 2017 m. balandžio 6 d.).