Kristus kape

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas tapyba 
Sritys menas
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 65491
Inventorinis numeris LNDM T 3998
Matmenys aukštis – 99 cm
plotis – 136 cm
Medžiagos drobė 
Atlikimo, pagaminimo technika aliejinė tapyba 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data XVI a. pab. – XVII a. pr.
Sukūrimo stilius ir periodas barokas (Europoje) 

Aprašymas

Eksponato aprašymas Vilniaus mokslo bičiulių draugijos rinkiniuose paveikslas buvo laikomas Annibale Carracci kūriniu. Vėliau jį bandyta susieti su Paolo Veronese vardu, galimo paveikslo autoriaus ieškota ir tarp Genujos mokyklos dailininkų. Ludovico Carracci teptukui drobę priskyrė Peterburgo Ermitažo darbuotoja Irina Linnik. Ji atkreipė dėmesį į šios drobės ir Ludovico Carracci kūrinių „Švč. Trejybė su mirusiu Kristumi“ (Vatikano muziejus), „Kristaus apraudojimas“ (buvęs privačioje kolekcijoje Paryžiuje, žinomas iš raižinio) stilistikos ir vaizduojamų personažų tipažų panašumą, kaip galimą sukūrimo datą nurodydama XVI a. paskutinio dešimtmečio pradžią. Be minėtų kūrinių, šiuo laikotarpiu Ludovico Carracci nutapė paveikslus „Madona su Kūdikiu, šv. Pranciškumi ir šv. Jeronimu“ (1591, Cento miesto muziejus), „Madona“ (apie 1590, Bolonijos pinakoteka), „Šv. Jono Krikštytojo pamokslas“ (1592, Bolonijos pinakoteka), priskiriamus prie geriausių jo kūrinių. Juose dailininkui bene sėkmingiausiai pavyko išsivaduoti iš manierizmo dirbtinumo, priartėjant prie baroko stilistikos. Kūriniams būdingas emocionalumas, išraiškinga šviesokaita, o koloritas rodo didžiųjų venecijiečių įtaką.
Aptariamame paveiksle dailininkas pavaizdavo prie mirusio Kristaus kūno klūpančius du angelus (šią kompoziciją ypač mėgo Bolonijos tapytojai), jų pozomis ir mimika perteikė liūdesį dėl Išganytojo mirties ir Jo garbinimą. Ant baltos drobulės paguldytas Jėzaus kūnas atrodo ramiai besiilsintis. Jo formos modeliuotos subtilia šviesokaita, piešinys rodo puikų anatomijos išmanymą. Angelų figūros nutapytos drąsesniais, ekspresyvesniais potėpiais, šiltais rausvais ir šaltais melsvais tonais.

Aprašė Dalia Tarandaitė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Kristus kape 2003 m. daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Kristus guli karste 1985 m. daugiau informacijos...
Kristus guli kape daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Tema Jėzaus laidojimas

Parodos

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Šaltinis
Lietuvos sakralinė dailė, T1: Tapyba, skulptūra, grafika. Parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" katalogas. Sudarė Dalia Tarandaitė. Vilnius, 2003, poz. I. 20

Eksponato autorinės turtinės teisės