Loreto Švč. Mergelė Marija

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas tapyba 
Sritys menas
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 65550
Inventorinis numeris LNDM T 4059
Matmenys aukštis – 243 cm
plotis – 167 cm
Medžiagos drobė 
Atlikimo, pagaminimo technika aliejinė tapyba 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1609 m.
Sukūrimo stilius ir periodas barokas (Europoje) 

Aprašymas

Eksponato aprašymas Pasak legendos, 1291 m., kai saracėnai rengė karo žygius po visą Šventąją Žemę, angelai stebuklingu būdu iš Nazareto į Dalmatijos pakrantę, o 1294 m. į Loretą pernešė namelį, kuriame arkangelas Gabrielius apreiškė Marijai Jėzaus gimimą. Legenda siekia XV a., nuo XVI a. ją garsino jėzuitai, norėdami Loretą padaryti piligrimystės centru. Šią legendą vaizduojančios kompozicijos ypač paplito kontrreformacijos dailėje, dažniausiai jos puošė Loreto Marijos koplyčias.
Dailininkas pavaizdavo namelio pernešimo momentą. Dangumi ant kamuolinių debesų jį neša putai. Ant namelio stogo sėdi Marija su Kūdikiu. Apatiniame dešiniajame kampe nutapyti stebuklą regintys šv. apaštalai Jonas ir Jokūbas Vyresnysis. Abu jie susiję ne su namelio pernešimo stebuklu, bet su Marijos kultu. Šv. Joną su Marija sieja ypatingas ryšys. Kaip tik jam mirdamas ant kryžiaus Jėzus pavedė savo Motiną (Jn 19, 26–27). Šv. Jokūbas į kompoziciją įtrauktas kaip piligrimas ir piligrimų globėjas.
Paveikslo kompozicija yra būdinga baroko dailei, linkusiai į teatrališkus efektus ir iliuziškumą. Joje aiškiai išskirtos dangaus ir žemės sferos, kurias jungia bendras veiksmas – regėjimo metu dangus tarsi priartėja prie žemės, o žemė pakylėjama dangaus link. Tai perteikiama per kompozicijos įstrižainę: dvasinę ekstazę išgyvenančių apaštalų žvilgsniai nukreipti į viršų – ant namelio stogo sėdinčios Marijos su Kūdikiu pusėn, tuo tarpu Marija ir Kūdikis, skriedami dangumi (tai įtikinamai parodo vėjyje besiplaikstančios jų drabužių klostės), žvelgia žemyn, lyg kartu su apaštalais stebėtųsi su jais vykstančiu stebuklu.

Aprašė Dalia Tarandaitė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Loreto Švč. Mergelė Marija daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Loreto Švč. Mergelė Marija 2003 m. daugiau informacijos...
Loreto Marija danguje anksčiau naudotas daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Tema Sopulingoji Dievo Motina

Parodos

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Šaltinis
Lietuvos sakralinė dailė, T1: Tapyba, skulptūra, grafika. Parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" katalogas. Sudarė Dalia Tarandaitė. Vilnius, 2003, poz. I. 29

Eksponato autorinės turtinės teisės