Veličkos druskų kasyklos XIX amžiaus litografijose

Veličkos druskų kasyklos Lenkijoje – vienos seniausių Europoje ir savo laiku buvę vienos didžiausių druskos kasyklų pasaulyje. Išsidėstę devyniais lygiais jos siekia 327 metrų gylį, o bendras tunelių ilgis apie 300 kilometrų. Pagamindamos daugiau negu 30 000 tonų produkcijos per metus, kasyklos buvo pagrindinis Lenkijos karūnos pajamų šaltinis iki 1772 metų. Vienu metu Lenkijos karalystėje druska buvo netgi pakeitusi monetas. Dabar kasyklos – gausiai turistų lankomas UNESCO paveldo objektas. Čia veikia paveikslų parodos, klasikinės muzikos koncertai, filmuotas ne vienas filmas, koplyčiose aukojamos Šv. mišios – tai tarsi mažas kultūros miestas po žeme. Į virtualią parodą surinktose Otto Heinrich Engel ir Ludwik Emanuel Hrdina litografijose galima susipažinti, kaip kasyklos atrodė XIX amžiaus pabaigoje.

Virtualios parodos iš liaudies meno rinkinių

Lietuvos dailės muziejaus liaudies meno rinkinys – vienas didžiausių ir ir vertingiausių Lietuvoje. Jame sukaupta daugiau negu 25 tūkst. eksponatų, atspindinčių XIX a. pab.-XX a. Lietuvai, jos etnografiniams regionams būdingus liaudies amatus bei meninę kūrybą. Kviečiame aplankyti iš šio rinkinio eksponatų sukurtas virtualias parodas: „Kraičio skrynios“, „Dievo Motina lietuvių liaudies mene“, „Prieverpstės“, „Saulės motyvai lietuvių audiniuose“, „Šiaudų sodai“, „Angelai“, „Šventas Jurgis lietuvių liaudies mene“.

Porceliano eksponatai Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose

Išrastas senovės Kinijoje IX – XI a., porcelianas ilgą laiką buvo vadinamas „dieviškuoju akmeniu“, o jo gamybos receptūra – kruopščiai saugoma. Kadangi vėliau porcelianas buvo pradėtas gaminti Korėjoje ir Japonijoje, galima įtarti kad kažkas išdavė paslaptį arba pabėgo nuo griežtų prižiūrėtojų. Pirmąsyk atvežus porcelianą į Europą, skaidrūs, balti, ryškiai mėlynai išmarginti gaminiai, kurie taip skyrėsi nuo iki tol vyravusių pilkų, rudų, juodų indų, sužavėjo visus. Jie buvo perkami pasakiškomis kainomis, nesigėdyta įsigyti net iš piratų, apiplėšusių porcelianą gabenusius laivus. Ilgai buvo mėginta ir patiems pasigaminti porceliano. Receptą, nenusileidžiantį kiniškiems gaminiams, 1708 metais atrado J. F. Betgeris ir pagal šį receptą pradėjo veiklą Meiseno manufaktūra (Vokietija). Virtualioje parodoje pristatoma Lietuvos dailės muziejaus porceliano rinkinyje saugomi eksponatai.

Nauja virtuali paroda „Senojo Vilniaus vizijos J. Kamarausko akvarelėse“

Juozapas Kamarauskas – architektas, dailininkas ir inžinierius, pirmasis piešiniuose ir brėžiniuose ėmęs fiksuoti kultūros paveldo objektus Lietuvoje. Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose saugoma daugiau kaip 500 jo kompozicijų ir eskizų. Kviečiame susipažinti su dailininko kūriniais virtualioje parodoje „Senojo Vilniaus vizijos J. Kamarausko akvarelėse“.

Kolekcijų skaitmeninimas ir Limis sistemos pildymas 2016 metais

LIMIS sistema yra nuolat atnaujinama ir pildoma duomenimis apie Lietuvos dailės muziejuje (LDM) saugomus eksponatus, muziejaus archyve, bibliotekoje saugomas vertybes. 2016 metais LIMIS sistemoje aprašyta daugiau kaip 16 700 Lietuvos dailės muziejaus kultūros paveldo objektų, skaitmeninimo skyriuje nufotografuota ir nuskenuota daugiau kaip 7 800 eksponatų iš LDM rinkinių.

Šiuo metu muziejuje yra:

54948 / 109641 skaitmeniniai(-ių) objektai(-ų)

54885 / 214498 eksponatai(-ų)

Daugiau informacijos

(Žaliai pažymėti viešai
prieinami įrašai)