• Justinas Vienožinskis

   Justinas Vienožinskis

   Justinas Vienožinskis gimė 1886 m. birželio 29 d. Mataučiznos vienkiemyje, Obelių valsčiuje, Rokiškio apylinkėse. Kaip "maištininkas" buvo išmestas iš Mintaujos gimnazijos 4 klasės. Trejus metus kalėjo Kauno ir Vilniaus Lukiškių kalėjimuose už dalyvavimą revoliuciniame judėjime.

   1908 m. nelegaliai perėjo Austro-Vengrijos imperijos sieną ir buvo priimtas į Krokuvos Imperatoriškąją Dailės Akademiją. Čia gavo 2 pagyrimo lapus, 3 medalius, 5 kartus buvo siunčiamas į įvairias šalis studijuoti peizažo meno, lankė Vienos, Prahos, Budapešto muziejus. 1920 metų rudenį Kaune įsteigė piešimo kursus, kuriuose iš pradžių pats buvo ir direktorius, ir dėstytojas, ir sargas. 1922 m. vietoje šių kursų įsteigė pirmąją Lietuvos meno mokyklą Kaune. Statant mokyklos rūmus kovojo su policija ir krašto apsaugos ministerija dėl sklypo Žaliakalnio forte, mokinių padedamas krovė plytas į sunkvežimius iš seno sugriautos rusų tvirtovės.

   1920-1924 m. pirmininkavo Čiurlionio galerijos komisijai ir tuo prisidėjo prie Kauno dailės muziejaus įkūrimo. 1926 m. Vienožinskis buvo paskirtas Švietimo ministerijos meno patarėju ir sukuria Meno tarybą visų meno šakų veiklai koordinuoti. Vienožinskis buvo pašalintas ir iš piešimo dėstytojo pareigų, dėl ko kilo mokinių protestai, susirėmimai su mokytojais, mokinių protestai ir šalinimai iš mokyklos. Dėl šių priežasčių Vienožinskis buvo atleistas ir ištremtas iš Kauno. 1930 m. dailininkas Kaune įsteigė privačią tapybos studiją, kurioje mokėsi didžioji dalis per streiką iš Kauno meno mokyklos pašalintų mokinių. 1932 m. dėl finansinių sunkumų studija buvo likviduota ir Vienožinskis išvyko dėstyti piešimo į Zarasų gimnaziją. 1934 m. dailininkas įkūrė Lietuvos dailininkų sąjungą ir tapo jos pirmininku. 1936 m. buvo pakviestas grįžti dėstyti Kauno meno mokykloje. 1940 m. buvo perkeltas į Vilniaus dailės mokyklos tapybos katedros vedėjo poziciją, kur dirbo iki 1946 m. Justinas Vienožinskis mirė 1960 metais.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 2
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.